Poker dobývá krok za krokem Česko

Odhadem až 200.000 Čechů si již někdy vyzkoušelo zahrát poker o peníze. Umožňují jim to turnaje pořádané kasiny, pokerovými kluby nebo internetovými hernami. Karetní hra také poskytuje dobrou obživu desítkám pokerových profesionálů, kteří si díky skvělému analytickému myšlení a dokonalé znalosti lidské psychiky měsíčně vydělávají desítky i stovky tisíc korun.

Nástup pokeru je v českém prostředí poměrně čerstvou záležitostí. "V České republice se začal poker hrát masověji přibližně před třemi lety a pokerový boom můžeme registrovat poslední rok," říká Michal Maryška, vydavatel pokerového časopisu Card Player.

Pokud se prý započítají i hráči, kteří poker hrají po internetu, věnuje se této hře v ČR více než 200.000 lidí, odhadl. Jeho šíření napomohly pokerové weby, kterých existuje okolo deseti. Velkým zlomem byla i nedávná milionová výhra nejlepšího českého hráče Jana Škampy na turnaji European Poker Tour v Praze. "Jsem rád, že se poker zbavuje nemístné nálepky hazardní hry ze zakouřených kasin," sdělil nejlepší český hráč minulého roku.


Poker zažívá boom v celém světě. Experti považují za přelom především překvapivý úspěch do té doby neznámého Chrise Moneymakera na turnaji světové série v roce 2003, kam se kvalifikoval za pouhých 39 dolarů (přibližně 740 Kč). Vítězství v hlavním turnaji mu nakonec vyneslo výhru 2,5 milionů dolarů (přibližně 47,5 milionu Kč).

Češi mají v oblibě jak živé, tak internetové turnaje. Jedničkou ve světě i v České republice je online herna PokerStars.com, kde v jednu chvíli hraje třeba i 200.000 hráčů současně. Druhá v pořadí oblíbenosti je herna FullTiltPoker.com. Všeobecně nejpopulárnější variantou pokeru a také nejjednodušší k pochopení je Texas Hold'em. "Pravidla se naučíte za deset minut. Umět ji správně hrát se ale budete učit po zbytek života," říká šéfredaktor serveru Pokerman.cz Jaroslav Vajgl.

Poker k sobě nové zájemce vábí především šancí vyhrát velké sumy peněz, a to i s poměrně malým vkladem. Lákavá je navíc možnost poměřit své síly s nejlepšími hráči světa, aniž by dosahovali jejich herní kvality. V pokeru totiž stále hraje svou roli i faktor štěstí a hráči mohou kdykoliv přijít karty, které mu zajistí výhru. Díky podobné souhře náhod se tak téměř každý může dostat až do finále nějakého mezinárodního turnaje. "Pokud si budete chtít zahrát tenis s Rogerem Federerem, dáte mu dva miliony dolarů, nebo musíte předtím dvacet let trénovat. U pokeru někdy nezaplatíte ani cent a můžete vyhrát balík peněz," shrnul Vajgl.


V širém moři obyčejných českých hráčů již vyčnívá úzká skupinka profesionálů, čítající v současnosti několik desítek osob. Nejlepší z nich si měsíčně vydělávají statisíce, jiným pro spokojený život stačí výhry ve výši několika desítek tisíc. Za první místo v jednom z turnajů České Pokerové Tour například vítěz vyinkasuje okolo 350.000 Kč, přičemž výhry v různé výši bere kolem deseti procent z účastníků.

S vidinou lehce nabytých peněz by ale k pokeru nikdo neměl přistupovat. "Varoval bych před tím brát poker jako snadnou možnost výdělku. Na prvním místě musí být zábavou, časem pak třeba člověk zjistí, že má potřebné vlohy a odhodlání věnovat mu úsilí potřebné pro dlouhodobé úspěchy," domnívá se Jan Škampa. Své oblíbené hře věnuje v průměru okolo 25 hodin týdně, přičemž v minulosti to prý býval i dvojnásobek. Na možná rizika, která hra některým hráčům může přinést, upozornil i Maryška. "Tak jako v čemkoliv jiném si i na pokeru můžete vybudovat závislost, a v tom může být poker nebezpečný," připustil.

Proniknout do zajímavého světa pokeru pomohou specializované stránky, které začátečníkům vysvětlí pravidla, hodnotí herny a informují o výsledcích a termínech živých i online turnajů. Pro "živé" hraní experti doporučují jako první krok navštívit menší pokerové kluby, které pořádají turnaje s malými vstupními poplatky ve výši okolo 200 Kč. "Některá kasina také občas pořádají o víkendech turnaje se vstupným zdarma, kde se platí jen menší poplatek za občerstvení," uvedl dále Vajgl.


V ČR je podle Maryšky oficiálně registrováno více než 160 klubů, přičemž v Praze mají některé z nich i dva tisíce členů. Disponují vlastními prostorami, v nichž pořádají turnaje, kam si každý může přijít zahrát. Podmínkou ale je, aby se minimálně pro den turnaje stát členem.

Recept na úspěch v pokeru je zdánlivě jednoduchý. Dobrý hráč by měl ovládat veškeré strategie hry a vědět, jak se chovat v určitých herních situacích. Musí samozřejmě umět dobře počítat, protože bez této schopnosti nedokáže odhadnout pravděpodobnost výhry a jakou částku se mu vyplatí dorovnat nebo vsadit. Nejlepší hráči jsou také skvělí psychologové ovládající své reakce, takže nikdo nepozná, jaké karty právě drží v ruce.


S tím souvisí i pověstné černé brýle - typická ozdoba obličeje mnoha špičkových hráčů, s níž zasedají k herním stolům. Dobré karty a s tím spojené očekávání snadné výhry prý totiž nevědomky prozrazují rozšířené zorničky v očích, čemuž mají tmavá skla zabránit. Brýle také pomohou zakrýt nervózní pohyby očí, které mnohdy provází snahu o blafování. "Někdo se ale dokáže upřeně dívat do stejného místa a nehne ani brvou, takže černé brýle vůbec nepotřebuje," podotkl k tomu Vajgl.

Dalšími znaky nervozity jsou naběhlé žíly na hráčově krku, způsobené zvýšením jeho tepové frekvence, nebo poškubávání nohou či ťukání prsty do desky stolu. Soupeři si tyto podvědomé tělesné projevy mohou zapamatovat a využít v další hře. Jenže v tom může být skrytá i taktika. Někteří hráči takto umí protivníky naprosto zmást, když svou údajnou nervozitu záměrně ukáží v naprosto jiné a pro ně výhodné herní situaci.


Poker vyžaduje skvělé analytické schopnosti, matematické myšlení, znalosti psychologie, sebeovládání a ovládání taktiky a strategie. Většina špičkových hráčů se proto rekrutuje z řad matematiků, psychologů nebo třeba vysokoškolských učitelů. Podobné vlastnosti mají i šachoví velmistři. "Mnoho šachistů v současné době také přechází na poker, protože se v pokeru točí více peněz," dodal Vajgl.