HODINKY PANERAI – Tradice v Itálii

Mnoho značek úzce spojených se Švýcarskem dnes ponechám stranou a zaměřím se na stroje vyráběné v Itálii a určené vesměs do extrémních podmínek – na hodinky značky Panerai.

Hodinky pro válečné námořnictvo a následně potápěče začal v roce 1860 ve Florencii vyrábět Giovanni Svizzera. Firma vyrábí v rámci zakázky pro královské námořnictvo nejen hodinky ale i přístroje pro noční navádění, časové mechanismy a mechanické kalkulátory.

Zlomem pro firmu, která se již jmenuje Officine Panerai je rok 1935, kdy firma dodává námořnictvu speciální hodinky se stopkami, které jsou určené speciálně pro vojenské účely.

03.jpgV roce 1938 pak firma dodává armádě první vodotěsné vojenské hodinky pro potápění – Panerai Radiomir. Vodotěsnost těchto hodinek je garantována jednoduchým systémem, který překrývá korunku a zatlačuje ji proti pouzdru hodinek. Firma si nechává tento jednoduchý a charakteristický systém pro svoji značku patentovat v Evropě i v USA. V 60. letech minulého století začíná společnost vyrábět i pro egyptské námořnictvo.

V roce 1980 přináší firma na trh speciální prototyp hodinek pro potápění, které jsou použitelné až do hloubek kolem 1000 metrů. Naprosto jedinečný titanový stroj.

Další rok, který změnil charakter firmy byl rok 1993, kdy firma uvedla na trh kolekci poprvé určenou pro veřejnost – Luminor, Luminor Marina a Mare Monstrum.

V roce 1997 kupuje Panerai společnost Richemont a firma se v dalším roce již prezentuje jako významný výrobce špičkových sportovních hodinek.

V dnešní době lze mezi nejzdařilejší modely zařadit LUMINOR POWER RESERVE 44MM.

Tento certifikovaný chronometr, který je odolný vůči nárazům má kromě chronometrických funkcí také ukazatel datumu nebo ukazatel rezervy chodu 42 hodin. Pouzdro hodinek o poloměru 44 mm je vyrobeno z oceli nebo z titanu. Hodinky s typickou chráněnou korunkou jsou vodotěsné do 300 metrů a shora jsou opatřeny safírovým sklem s lupou nad datumem.

Dalším zajímavým typem, který společnost vyrábí je PANERAI RADOMIR GMT.

Tento typ, který je charakteristický dvěma korunkami v polohách na 2 a 4 hodinách lze nastavit čas ve dvou pásmech.Pouzdro, které má průměr 42 mm je vyrobeno z leštěné oceli a sestavené ze 3 částí. Hodinky jsou osazeny mechanickým strojkem se švýcarským certifikátem.

V roce 2004 firma představila na trhu typ PANERAI LUMINOR SUBMERSIBLE 2500 M.

Tento stroj je určený pro profesionální potápění až do hloubky 2500 metrů. Vodotěsnost stroje je testována až při tlaku 320 atmosfér. Hodinky o průměru 47 mm jsou vyrobeny z titanu, luneta z oceli a číslice jsou z bílého zlata.Plášť je opatřen héliovým ventilem, nutným pro hloubkové potápění a ciferník je v černém provedení. Super odolné sklo je v poloze 3 hodin opatřeno lupou nad datumem.Hodinky jsou opatřeny automatickým mechanickým strojem Panerai OP III kalibr. Hodinky mají certifikát C.O.S.C.

02.jpg

Společnost však v současnosti produkuje v omezených sériích i historické repliky.

Mezi velmi zdařilé typy patří především replika stroje určeného námořnictvu z roku 1938 PANERAI LUMINOR BLACKSEL.Pouzdro z leštěné oceli je složené ze tří částí. Hodinky jsou vodotěsné do hloubky 50 metrů. Ciferník a číslice jsou natřené luminiscenční látkou.

01.jpgHodinky jsou osazeny automatickým mechanickým strojkem s certifikací. Stroj má 56 hodinovou rezervu chodu a je osazen 21 kameny. Jedná se o limitovanou sérii s 300 kusy, která je na víčku opatřena rytinou znázorňující speciální potápěče obsluhující torpédo a rozstřihující protiponorkovou síť.

Právě velmi malé série jsou charakteristické pro firmu Panerai. Počty hodinek v sériích se pohybují od kusů po maximální množství 1950.

A kde sehnat tyto jedinečné hodinky? Firma Panerai se nepodbízí zákazníkům. Naopak. Zákazník, který má zájem mít tyto jedinečné hodinky musí sám hledat a cestovat. V ČR je možné hodinky objednat pouze přes společnost Carollinum. Pokud si chce příznivec značky koupit hodinky sám, pak nejblíže to má do Florencie, kde je značková prodejna. Tak šťastnou cestu.