PATEK PHILIPPE – HODINÁŘSKÁ LEGENDA

Naprosto mimořádnou firmou ve světě hodinek je manufaktura PATEK PHILIPPE, která již 160 let vyrábí špičkové hodinářské skvosty. Její výrobky vytvářené v malých sériích jsou prakticky sběratelskou záležitostí.

Jméno PATEK PHILIPPE používá firma od roku 1851, kdy došlo ke spojení hraběte Antonina Norberta de Pateka s Jeanem Adrienem Philippe – francouzským hodinářem. Spojení obou pánů bylo nasnadě a každý z nich zastával ve firmě individuální pozici – hrabě Patek cestoval po světě a nabízel zboží, hodinář Philippe se staral o vlastní výrobu.

patek03.jpgV letech hospodářské krize přišla společnost o velké množství zákazníků a bylo třeba firmu postavit ,, na nohy“ finanční injekcí od bohatého partnera. Tím se stal v roce 1932 Jacgues-David Le Coultre.

Tradice, vývoj a výjimečná kvalita, kteří provázely firmu od jejího vzniku dostaly nový směr a význam.

Společnost se začala zaměřovat na stroje s tzv. komplikací – tzn. hodinky, které neukazují jen hodiny, minuty a sekundy, ale na hodinky s více ručičkami, s vyzváněním nebo na hodinky s měsíčními fázemi.Firma začala zaměstnávat nejen hodináře ale i návrháře, zlatníky, rytce, emailéry, klenotníky. Všichni tito odborníci a mistři svých oborů vytvářeli a vytvářejí opravdové skvosty v hodinářském světě.

Snad nejznámějším výrobkem, který nese jméno PATEK PHILIPPE jsou hodinky nazvané Calibre 89. Tato individualita byla vyrobena ke 150. výročí založení firmy. Je v kapesním provedení s dvěma číselníky a 33 funkcemi. Obsahuje celkem 1728 součástek . Má 24 ručiček a 8 vedlejších číselníků. Nádherný stroj provedený ve zlatě váží 1,1 kg

Na tuto specialitu navázali hodináři firmy strojem Calibre 2000. Tento skvost byl v letech 2000-2004 vyroben pouze ve 20 exemplářích. Obsahuje 1118 součástek. Průměr hodinek je 73,2 milimetrů a jeho váha je opět 1,1 kg.

K dalším zajímavým strojům společnosti PATEK PHILIPPE patří model Golden Elipse. Tyto oválné, velmi tenké hodinkypatek04.jpg byly poprvé vyrobeny v 50 letech. Hodinky mají zlaté pouzdro a tmavě modrý ciferník. Barva ciferníku se pak mění podle použitého zlata na plášti. Stroj je samozřejmě vodotěsný. Pochybuji, že se s těmito hodinkami někdo koupal.

PATEK PHILIPPE ale vyrábí i hodinky sportovnějšího ražení. Zástupcem této skupiny je například model Nautilus vzniklý v 70. letech. Tento sportovní stroj v masivním pouzdře poskytuje svému majiteli nejen možnost sledovat čas. Na ciferníku tohoto automatu v oválném pouzdře může vidět i měsíční fáze či rezervu chodu. Tyto hodinky je možné sehnat v pouzdře z oceli i zlata nebo v kombinaci obou kovů.

Dalším známým výrobkem se jménem PATEK PHILIPPE je model 5100. Nenápadný stroj s neuvěřitelnou rezervou chodu – 10 dní. Firma tímto modelem oslavila začátek nového tisíciletí.Stroj je složený ze 175 součástek a rezerva chodu zaručuje provoz na 864 000 sekund. Tento malý zázrak byl vyroben v počtu pouze 3000 kusů. Z toho 10% počtu bylo z platiny a ostatní z žlutého, bílého a růžového zlata. Zadní strana pláště je označena jménem výrobce, pořadovým číslem a letopočtem 2000.

Aby byl přehled modelů PATEK PHILIPPE alespoň trošku kompletní, je nutné uvést ještě velmi klasický model hodinek Calatrava. Tento typ naprosto klasických hodinek vyráběných v různých modelových řadách symbolizuje značku PATEK PHILIPPE v očích veřejnosti. Série Calatrava se vyznačuje jednoduchostí a čistou mechanikou.

Název série je odvozen od kříže calatrava, který se stal na počátku 20. století symbolem dokonalosti a hodinářského umu – symbolem značky PATEK PHILIPPE.