Airbus A380 slaví páté narozeniny

Dokáže přepravit najednou až 853 pasažérů, ale pro svou velikost může přistávat jen na některých letištích. Velkokapacitní dopravní letoun Airbus A380, který k prvnímu zkušebnímu letu odstartoval 27. dubna 2005 z francouzského Toulouse, je největším dopravním letadlem pro přepravu cestujících na světě.

V současné době ho provozují jen čtyři letecké společnosti - Singapore Airlines, dubajská Emirates, australská Quantas a Air France.


Po slavnostním prvním letu, který v přímém přenosu sledovaly miliony lidí po celém světě, postihly ale tuto pýchu evropského leteckého průmyslu technické problémy. Důvodem byl nekompatibilní projekční software továren v Německu a Francii, kde se kromě Británie a Španělska díly letounu vyrábějí. Problémy s elektroinstalací se za cenu miliardových ztrát podařilo překonat, několik zákazníků ale tehdy objednávky odřeklo a dodávka prvnímu zákazníkovi, singapurským aerolinkám, se zpozdila o rok a půl. První komerční let Airbusu A380 se uskutečnil v říjnu 2007 ze Singapuru do Sydney.


Evropská letecká firma Airbus, jejíž počátky se datují do roku 1970 a jež je nyní jediným vážným konkurentem amerického Boeingu ve výrobě dopravních letadel, se vývojem vysokokapacitního stroje začala zabývat v roce 1994. V lednu 2005 se letoun s maximální vzletovou hmotností 560 tun a rozpětím křídel 79,8 metru poprvé předvedl veřejnosti a o čtvrt roku později v Toulouse poprvé vzlétl. Ve světě dnes létá jen jedno větší letadlo, Antonov An-225, které má ještě o devět metrů větší rozpětí křídel, je o devět metrů delší (A380 měří 73 metrů) a maximální vzletová hmotnost je 640 tun. An-225 ale existuje jen v jediném exempláři a slouží pouze pro přepravu obřích nákladů.