Skončil veletrh Intertabac 2010

32.ročník největšího světového odborného veletrhu tabáku a kuřáckých potřeb Inter-tabac 2010, který se odehrál ve dnech 17.-19.9. 2010 na dortmundském výstavišti, skončil novým rekordem v počtu vystavovatelů a návštěvníků.

Veletrh se pochlubil vysokým zastoupením zahraničních návštěvníků a vystavovatelů, vysokým objemem uzavřených obchodů a silným zastoupením německého specializovaného maloobchodu. 287 vystavovatelů (v roce 2009: 256) z 39 zemí, z nichž 40% bylo zahraničních, předvedlo na 10.000 m2 výstavní plochy (v roce 2009: 9.540) aktuální novinky z oblasti tabáku, kuřáckých potřeb, zařízení maloobchodu, lihovin, vín a dalších.

Vysoce kvalitní návštěvnost

Veletrh Inter-tabac přilákal jako tradičně velké množství zahraničních odborných návštěvníků. Jejich podíl na celkové návštěvnosti dosáhl 28% Silně zastoupeni byli návštěvníci z Asie, Afriky, Severní a Jižní Ameriky, Blízkého a Středního Východu i Austrálie. Vystavovatelé přivítali na svých expozicích návštěvník i poměrně exotických zemí, jakými jsou např. Irán, Egypt, Taiwan nebo Indonésie. Návštěvníci veletrhu opět přijeli z velkých vzdáleností.


Vysoký objem uzavřených obchodů

Firmy z oblasti tabáku a tabákových potřeb očekávají v letošním roce nárůst obratu a podstatné zlepšení ve srovnání s rokem 2009. Dokládá to i velký zájem odborných návštěvníků o veletrh i jednotlivé výstavní expozice. Odborní návštěvníci využívají veletrh zejména pro budování a udržování obchodních kontaktů, sbírání informací o novinkách v oboru a aktuálních trendech i pro získání základní orientace na tabákovém trhu. 78,3% (2009: 75,3%) návštěvníků uzavřelo přímo na veletrhu objednávku zboží pro nadcházející sezónu. Průměrná výše uzavřených obchodů na jednoho návštěvníka činila v letošním roce 11.362 EUR a v některých případech dokonce překročila i hranici 100.000 EUR.

Spokojení návštěvníci i vystavovatelé

Nemalá část vystavovatelů považuje Intertabac za jedinečnou příležitost v klidu předvést obchodním partnerům celou šíři svého sortimentu a vést s nimi v luxusním prostředí kvalitní obchodní jednání. To podle nich není nikde jinde možné. Na Inter-tabacu jsou totiž přítomni zástupci celého německého a evropského tabákového průmyslu. Více než tři čtvrtiny vystavovatelů jsou spokojeny nebo dokonce velmi spokojeny s obchodními výsledky jejich účasti. Zhruba 60% vystavovatelů pak hovořilo o četných uzavřených kontraktech. Očekávání 90% vystavovatelů ohledně výsledků veletrhu byla

naplněna, u 6% z nich dokonce překonána. Vysoce spokojení byli tradičně i návštěvníci veletrhu. 90% návštěvníků ohodnotilo spektrum nabídky veletrhu za uspokojivé až velmi dobré. 88,1% návštěvníků považuje letošní ročník za ještě vydařenější, než ten minulý. S návštěvou příštího ročníku veletrhu pak počítá 95,7% návštěvníků. Podobně pozitivní nálada panovala i na straně vystavovatelů. 94,6% vystavovatelů počítá určitě nebo velmi pravděpodobně s účastí i na příštím ročníku veletrhu. Z toho 75% plánuje stejnou velikost stánku a 19% uvažuje dokonce o jejím rozšíření.


Nejžádanější sortimentní skupiny

Nejžádanějším sortimentem na letošním veletrhu Inter-tabac byly doutníky a doutníčky, cigarety, kuřácké potřeby, jemný řezaný tabák, lulkový tabák, dýmky a cigaretový papír. Velký zájem návštěvníků si vysloužil i doplňkový sortiment, zejména luxusní lihoviny a ušlechtilá vína.