Jazz Fest Brno 09

Začíná nejdelší a největší festival jazzové hudby Jazz Fest Brno 2009. Brněnskou metropoli ovládne na celých 11 dní a návštěvníci se mohou těšit na množství zvučných jmen v čele s Karrin Allyson, letos nominovanou na cenu Grammy.

Nebývalý zájem účinkujících i snaha organizátorů o další oživení klubové scény v městě Brně mají za následek rozšíření festivalu na celých jedenáct dní protkaných velkými hudebními událostmi a vyplněných tím nejlepším z domácího, evropského i zámořského jazzu. Úvod obstará klubová série v nejznámějších brněnských jazzových útočištích. Jak Metro music bar, tak bar u Kouřícího králíka nebo Stará pekárna nabídnou vynikající představitele evropského jazzu mezi 20. a 23. dubnem. Hlavní koncertní série nás mezi 23. a 30. dubnem provede pestrou škálou brněnských koncertních sálů včetně Semilassa, Divadla Husa na provázku či pro JazzFest nového Bobycentra.
 
Hlavní festivalové koncerty slibují náležitou porci domácího i světového jazzu v tradičním formátu dvojkoncert a jamsession. O pozornost se ucházejí především vynikající Američané: zpěvačka Karrin Allyson si za svou novou nahrávku „Imagina: Songs of Brasil“ vysloužila nominaci na cenu Grammy a svým vystoupením ozdobí hlavní festivalový koncert v Bobycentru v pátek 24. dubna. Těšit se můžeme i na legendárního bubeníka Lennyho Whitea, jenž přiváží svůj fusion projekt Present Tense s vynikajícím klávesistou George Colliganem. Další Američany, trumpetistku Ingrid Jensen a saxofonistu Chrise Cheeka si do svých kapel přizvali nejlepší čeští jazzmani Beáta Hlavenková respektive Jaromír Honzák. Jensen je známá především z Big bandu Marie Schneider a Cheek třeba spoluprací s Bradem Mehldauem a Kurtem Rosenwinkelem. Mezinárodní spolupráce s účastí hudebníků z kolébky jazzu reprezentují i kapely indického kytaristy Reze Abbasiho a vycházející jazzové superstar, izraelského klavíristy Yarona Hermana. Severní Evropa vysílá hned dva kytaristy: Švéd Ulf Wakenius si respektu hodné jméno zasloužil nedostižným talentem i dlouholetou a plodnou spoluprací s Oscarem Petersonem, Dán Mikkel Ploug je na začátku cesty, ale už stihl natočit dvě alba s jedinečným saxofonistou Markem Turnerem.
Chybět samozřejmě nesmějí nejlepší středo a východoevropané, své umění předvedou namátkou Grzegorz Karnas, Grazyna Auguscik, Peter Lipa, Matěj Benko, B Side Band, Ondrej Krajňák, Radovan Tariška, Elizabeth Lohninger a další. Novou desku i „najazzlou“ sestavu představí hudební legenda Roman Dragoun, jenž na brněnských pódiích koncertuje ostudně málo. O pokračování série ruského jazzu se v rámci projektu Ruská kultura v ČR postará trumpetista pocházející z Ruska Alexander Sipiagin, jehož známe z prvoligových jazzových komb i bigbandů. V dlouhém výčtu jeho hudebních aktivit nechybí spolupráce s kapelami Dave Holland Sextet a Bigband, Michael Brecker Sextet a Quindectet nebo Mingus Big Band, není proto pochyb, že se jedná o jednu z nejvýraznějších osobností současné jazzové trubky.
 
Bohatou večerní jazzovou nadílku doplní i tradiční hudebnická setkání, workshopy na Janáčkově akademii a jam sessions v klubech Metro Music a Kouřící králík. Jarní Brno se může těšit na všudypřítomný jazzový kvas. Dlouhodobým cílem organizátorů je ostatně především rozproudit hudební dění ve městě a okořenit je přítomností světových jmen. Konec dubna tak bude v Brně opět ve znamení jazzu.

program naleznete zde: program