Zlato Inků se vystavuje v Praze

Na ojedinělé výstavě Prokletí zlata – 1000 let zlata Inků, která byla otevřena 1. listopadu v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu, se můžete seznámit s pozadím krvavých sporů mezi Inky a Španělskými conquistadory a obdivovat zlatý poklad, který je dědictvím tisícileté historie incké říše.

Výstava, která vůbec poprvé zavítá do České republiky, pochází původně z peruánského muzea zlata Museo de oro. Několikrát do roka je opouští, aby těšila návštěvníky po celém světě. Navštívila už města jako Hamburg, Lipsko a Berlín, kde si ji prohlédlo na 180 tisíc diváků.

V prostorách Pražského hradu mají návštěvníci příležitost spatřit stovky let staré exponáty zlatého pokladu Inků, mezi které patří vladařské koruny, štíty, poháry, šperky, nože a předměty ilustrující šamanské obřady a pohřební kulty. Doslova třešničkou na dortu je čtyř a půl metrová replika obelisku El Lanzón. O obelisku nám více pověděla kurátorka výstavy Markéta Křížová: "Obelisk byl nalezen v severním Peru zhruba ve výšce 3 000 metrů nad mořem. Představuje vlastně mužskou postavu v nadživotní velikosti, ovšem tato postava má zvířecí rysy - místo vlasů a obočí hady, v ústech tesáky, na rukou a nohou drápy, to vše jsou znaky moci a síly."

Z Peru k nám bylo zapůjčeno na devadesát vybraných pokladů, které jsou pojištěny na 21 milionů amerických dolarů. Jejich cena je však nevyčíslitelná a tak jsou zabudovány ve speciálních trezorových vitrínách a to za nejvyšších bezpečnostních podmínek. Peruánští památkáři budou po celou dobu pražské expozice dohlížet na bezpečnost zlata a jeho opětovný návrat do Limy.


„Jde o jedinečnou ukázku jihoamerického předkolumbovského kulturního dědictví a děkuji všem, kteří se o tuto mimořádnou výstavu zasloužili,“ řekl na tiskové konferenci velvyslanec Peru v České republice Alberto Salos Barahona.

Je velká škoda, že španělští dobyvatelé většinu toho co uloupili, roztavili, nebo jinak zničili. Na exponátech je vidět až překvapivá zručnost Inků, díky které vypadají stejně staré artefakty na našem území poněkud zahanbeně.

 

„Indiáni zlatu nepřikládali nějakou materiální spotřební hodnotu a nikdy jim nesloužilo jako platidlo. Pro ně bylo jedinečným symbolem Slunce a Inka jako vládce byl synem Slunce. Až díky Španělům Inkové zjistili, že jde o drahocenný materiál,“ sdělila Markéta Křížová.

Pro návštěvníky jsou zcela jistě zajímavé i 3D kopie, které doplní stávající expozici. Zobrazovány jsou pomocí prostorového promítání v technologii Laser 3D. Díky tomu se nehmotné předměty vznáší v prostoru jako ve futuristickém sci-fi filmu.

Výstavu Prokleté zlato - 1000 let Zlata Inků zahájila manželka prezidenta republiky Livia Klausová, osobní záštitu akci udělil velvyslanec peruánské republiky Alberto Salas Barahona, primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a ministr kultury Václav Jehlička.

Výstava potrvá do 31. května 2009.


Fotografie: (C)Výstavnická PR, s.r.o.

zdroj: www.pragueout.cz
autor textu: Zdeněk Kolbuch