Jistě, pane ministře

Sice už to není žádná divadelní novinka, ale rozhodně stojí zato připomenout, jak skvěle lze strávit večer. Nemusíte se bát žádného složitého velkého umění, rozumět budete všemu a k tomu se ještě i královsky bavit.

Jen nedoporučuji číst těsně před představením denní tisk – mohlo by vás místy mrazit, jak jsou ty britské situace podobné našim dnům, našim politikům.

Martin Stropnický si pro svůj režijní debut ukousl pořádné sousto, ale nutno uznat, že se s ním vypořádal se ctí. Brilantními výkony mu také pomáhají protagonisté – Viktor Preiss, František Němec, Jan Šťastný a Svatopluk Skopal.
Na počátku měli inscenátoři obavy, zda vůbec lze populární televizní seriál převést do jevištní řeči. Po dlouhém hledání se toho ujala Kristina Žantovská. A skvěle. Na schématické scéně Miloně Kališe, kde není takřka nic zbytečného, plyne děj snad ještě svižněji a akcentovaněji, než na televizní obrazovce.

ministr.jpg


Večer vám uplyne jako mávnutím kouzelného proutku a jistě se budete smát ještě v noci u skleničky vína. Tajemství je možná skryto v tom, že jak Žantovská, tak Stropnický se svého času pohybovali v těsné blízkosti nejvyšší politiky a (jak v programu Martin Stropnický přiznává) „S takovou životní zkušeností zahoříte pro britský seriál dvojnásob“. Je to vidět.


(ová)