Arnie, rodák ze Štýrska

Arnold Schwarzenegger - miláček národa! Samozřejmě rakouského. Hrdi jsou naši jižní sousedé na svého Arniho právem. Vždyť kolika lidem se podaří tak skvěle zazářit - přijít z malinké země a závratně rychle stoupat do nebeských výšin kariéry. Arnold Schwarzenegger přišel z Rakouska do Ameriky - a dobyl svět!

Milovaný Arni, téměř šedesátidvouletý rodák ze Štýrska, je tu při svých občasných návštěvách - povětšinou při cestě na nějakou filmovou premiéru v Evropě, přijímán s úctou a poctami jako nejdůležitější prominent. Rakušané jsou hrdi na svého krajana, který tolik proslavil jejich zem. Při každé příležitosti mu to také dávají patřičně najev

o. Doma k němu vzhlíží jako k modle, jako oko v hlavě střeží fitnesscentrum, kde kdysi neznámý mladík Arnold získával kondičku. Podle světové hvězdy filmového plátna pojmenovali ve Štýrském Hradci fotbalový stadion a za mimořádné úspěchy a věrnost rodné zemi obdržel v Rakousku nejrůznější ocenění.

 

Před několika lety, u příležitosti premiéry filmu Junior jsem byla na mimořádně zajímavé tiskové konferenci s tvůrci tohoto díla. Když Arni vkročil do sálu, všechny oslnil svým šarmem. Obklopen bodygardy vstoupil za bouřlivého potlesku všech zúčastněných do honosných prostor vídeňského hotelu Hilton. Musím přiznat, že mě se jevil jako krásný, inteligentní muž, který se nevyjadřuje jen svou fyzickou silou. Oblečený s ležérní elegancí, s jemným chováním a skromným vystupováním působil velmi sympaticky. Zajímavé bylo, když svou skvělou angličtinou velice vtipně vyprávěl o tom, jak průběžně bere hodiny speciální výuky, v nichž trénuje svůj původní rakouský přízvuk, s nímž do Ameriky přišel a který je v jeho filmových rolích stále žádaný.

 

Rakušané ho milují bezmezně a oceňují právě onu identitu, kterou si jako rodák z malé evropské zemičky stále uchovává. Při každé návštěvě ho tu obklopují hordy obdivovatelů a také hrdých známých, s nimiž se spontánně zdraví. Zdejší média informují o každém jeho kroku, a také o manželce Marii a jejich dětech. Nedávné informace o údajné milostné aféře jejich idolu, přijímali Rakušané většinou bolestně. Články, přebrané z amerického tisku, nesly titulky: "Terminátor v krizi" nebo "Co stojí za špinavou kampaní?" - a podobně. Zkrátka nechtějí věřit, že jejich idol už tři roky po svatbě s Kennedyho neteří, svou ženu údajně podváděl.

 

Arnold Schwarzenegger byl poradcem amerického prezidenta, republikána George Bushe staršího. Teď byl na cestě utkat se v boji o úřad guvernéra Kalifornie. Zbrzdil svůj vstup do vysoké politiky právě kvůli pomluvám ze soukromé sféry? Takové a podobné myšlenky se teď mnohým Rakušanům honí hlavou. Určitě ale neotřesou důvěrou k Arnimu a všechny vyhlášené a skvělé restaurace se dál budou předhánět v boji o to, aby mu právě ony mohly při jeho příští návštěvě rodné země naservírovat nejoblíbenější Schwarzeneggerův pokrm - jablkový štrůdl.

Marie Woodhamsová, www.rozhlas.cz