Ples ve Státní opeře klepe na dveře

Letošní ples ve Státní opeře Praha, který se koná 6. února, nabídne exkluzivní hosty, hudbu i charitu. Hlavní hvězdou večera bude francouzská herečka Michele Mercierová známá z filmů o Angelice. O hudbu se postarají zejména Prague Philharmonic Orchestra, Orchestr Plesu v Opeře a Big Band Gustava Broma. Výtěžek připravené soutěže podpoří Český červený kříž. Novinářům to dnes sdělil ředitel Plesu v Opeře Friedemann Riehle.

"Mercierová ztělesňuje vše, co jsme mohli od hlavní hvězdy takového bálu chtít. Je to velice noblesní dáma a velká umělkyně," uvedl Riehle.

Mimo ni se na plesu objeví také modelky Andrea Verešová a Pavlína Němcová, módní návrhář Osmany Laffita i osobnosti českého a slovenského filmu - režiséři Filip Renč a Juraj Jakubisko. Speciálním hostem bude starosta Vídně Michael Häupl.

Ples oficiálně zahájí ve 22:00 Prague Philharmonic Orchestra a Balet pražských divadel v choreografii Petra Jirsy. Od půlnoci ve foyer divadla začne diskotéka a v ranních hodinách vystoupí kubánsko-česká skupina Pragasón.

Také na vídeňském plesu v opeře, který je vzhledem ke své pětasedmdesátileté tradici vzorem podobných akcí, letos 11. února poprvé kromě tradiční hudby zazní také disko. Na pražském Plesu v Opeře byla diskotéka již loni.


"Před rokem se diskotéka setkala s velkým úspěchem. Začal jsem hrát první píseň a parket byl hned plný," řekl ČTK dýdžej Martin Hrdinka.

Vstupenky pro zájemce o pražský ples, na němž mají páni předepsaný smoking a dámy dlouhou róbu, stojí od 3750 korun do 12.500 korun. Podle pořadatelů je zatím prodáno zhruba 550 vstupenek, další necelé tři stovky jsou stále k dispozici. Prvních 350 hostů si jako dárek odnese luxusní krém a pro 800 majitelů vstupenek je připravena pozornost v podobě mokka šálku.

Ve Vídni již je dnes vyprodáno. Běžná vstupenka stála 230 eur (přes 6000 korun). Za stůl pro čtyři osoby zájemce zaplatil 640 eur (16.750 korun). Lóže vyšla až na 17.000 eur (asi 444.000 korun).

Program pražského plesu doplní charitativní tombola, jejíž výtěžek tentokrát půjde Českému červenému kříži. Loni připadl nadaci Terezy Maxové. Z tomboly si modelka odnesla na pomoc opuštěným dětem 265.000 korun.

Zatímco ve Vídni se bude podávat tradiční guláš, Praha nabídne vídeňské párky. Vedle toho si hosté mohou pochutnat na sushi, lososu, krevetách i salátech. Nebude chybět ani nabídka mladého rakouského vína.

Loni, kdy se Ples v Opeře uskutečnil po čtrnáctileté přestávce, přišli na akci mimo Maxové také americká podnikatelka českého původu Ivana Trumpová a zpěvák rockové skupiny Deep Purple Ian Gillan.

První podobný ples v historické budově Státní opery se v Praze uskutečnil v roce 1948. Podle pořadatelů měl široký mezinárodní ohlas. Další se pak konaly v první polovině 90. let minulého století. Účastnili se jich podnikatelé, diplomaté a příslušníci šlechtických rodů. Mimo jiné se v Praze na těchto akcích objevili podnikatel Tomáš Baťa, herci Alain Delon nebo Peter Ustinov.

Ples pravidelně přitahuje i odpůrce, kteří akci považují za přehlídku snobství, konzumu a plýtvání. Někdy přitom nezůstává jen u slov. Při několika předchozích ročnících ve Vídni si potyčky demonstrujících s policií vyžádaly zraněné na obou stranách