Značky dýmek – 2. díl - Irské dýmky - Peterson

V minulém díle jsme se zastavili u anglických dýmek, dnes se jenom kousek přesuneme na severozápad Británie - do Irska a přímo do jeho hlavního města do Dublinu. Zde sídlí známá dýmkařská firma Kapp and Peterson Ltd.

Firma vznikla v tomtéž roce jako Britská dolní sněmovna - v roce 1875. Tehdy došlo k obchodnímu spojení Charlese Petersona (mistra umělecké výroby dýmek z Rigy) s bratry Kappovými (majiteli obchodu s tabákem v Dublinu). Výsledkem spojení Petersonova talentu s finančními prostředky bratří Kappů vznikla firma, jejíž jméno rychle vzešlo ve známost ve světě kuřáků. A bylo proč, protože vnímavý Charles Peterson nad dýmkami skutečně přemýšlel a poslouchal i názory kuřáků - jeho první patent se týkal vzduchové komory, v níž se při kouření sráží kondenzát a nedostane se do úst. To byl rok 1890, o devět let později si nechal patentovat onen dnes typický petersonovský náustek, jehož základem je, vyvedení kouře na patro a ne na jazyk, jenž je mnohem citlivější na kouř. Důkazem, že poslouchal názory a strasti kuřáků (britští vojáci sloužící v Indii si stěžovali, že se jim dýmky často lámou v čepech) byl třetí patent - podle mého názoru nejdůležitější- vznik army systému. Kónický náustek se zasunuje do kónického otvoru v troubeli a při pádu dýmky nehrozí zlomení v čepu, ale obě části se od sebe oddělí. Okování alespoň jedné části ochranu ještě umocňuje. (dýmky typu spigot mají okované i ukončení náustku).

01.jpgNedílnou součástí petersonek je stříbrné kování (u levnějších modelů se používá niklové kování, naopak u nejdražších je kování zlaté). Na kování je vyraženo logo firmy a tři puncovní značky - znak Hibernie (Irska), znak harfy s královskou korunou deklarující ryzost kovu a rok výroby. Zajímavostí je, že materiál na veškeré stříbrné kování, i když vypadá jako kroužky různých průměrů a tvarů, je "nekonečný" kovový pás a zručné ruce pasíře jej tvarují a spojují tak mistrně, že nenajdete místo, kde je pásek spojen. Snad je ještě zajímavé dodat, že briarové dřevo firma dováží výhradně ze Španělska, a to ve formě polotovarů hlaviček. Na dýmky z mořské pěny používají pouze narůžovělý tanzánský "meerschaum".

Peterson je firma, jež je nakonec angličtější než Anglie... Téměř sto let nedošlo k zásadním změnám tvarů. To však neznamená, že by firma žila jen z minulosti a spala na vavřínech. Od osmdesátých let podnes je obchodním šlágrem kolekce sedmi dýmek s názvem "Sherlock Holmes" (neboť tento detektiv prý kouřil výhradně petersonky) a později (v duchu reminiscencí) vznikla kolekce "Návrat Sherlocka Holmese" - opět sedm dýmek. Obě kolekce se dají koupit ve čtyřech provedeních: hladké se zlatým kováním, hladké se stříbrným kováním, pískované a rustic, obě s kováním niklovým.

Zajímavostí - nepříliš známou - je existence předválečného generálního zastoupení "petersonek" Praze v Celetné ulici panem Bouškem. Ten Petersonovy dýmky obdivoval do té míry, že se seznámil s Charlesem Petersonem, přesvědčil jej, aby mu udělil výhradní zastoupení a později jako výraz úcty přijal i jeho jméno a jmenoval se Jan Boušek - Peterson.

02.jpg 06.jpg 03.jpg 

Investice do "petersonky" se jistě vyplatí, především tomu, kdo dává přednost hutnému, i když těžšímu dřevu s nižší schopností absorbce kondenzátu, jež je na druhé straně vyvážena vyšší odolností proti mechanickému poškození. Dýmky se vyznačují vysokou kvalitou zpracování a standardní kvalitou dřeva. Alespoň jedna "petersonka" by neměla chybět ve vaší sbírce a máte-li v oblibě bentky, pak si jistě pořiďte slavný bent army.

Foto: Michal Novák