Dunhill - historie jedné značky

Když se vysloví značka Dunhill, tak se mnohým vybaví synonyma jako exkluzivní, prestižní, kvalitní. A může to být dýmka, doutník, zapalovač nebo pánské oblečení. Příběh značky Dunhill je příběhem prestiže a kvality. Pokud máte rádi kvalitní a dokonalé věci, pak vás dýmka či doutník značky Dunhill určitě potěší

Na počátku vývoje této značky stojí mladičký obchodník Alfred Dunhill, který zdědil roku 1893 rodinný podnik na výrobu koženého zboží v Londýně a rozhodl se, že všechno bude jinak. Pod jménem Alfred Dunhill začal z kůže vyrábět rozličné potřeby pro tehdejší motoristy. Záhy poznal, že trend v automobilovém průmyslu je vyrábět více uzavřené automobily. Proto se roku 1907 rozhodl radikálně změnit svůj obor v podnikání  a otevřel si obchod s dýmkami, doutníky, tabákovým barem a doplňky na Duke Street v londýnské čtvrti St. James. Když otvíral svůj obchod, věděl toho o dýmkách a tabáku velmi málo, ale měl nadšení a schopnost se vše rychle naučit od svých zákazníků. Zavedl knihu zákazníků, podle které se míchaly individuální tabákové směsi pod názvem My Mixture (moje směs). Velmi oblíbenou a úspěšnou směsí se stala směs č. 965, která se prodává dodnes pod názvem „My Mixture 965“.


V současnosti kniha obsahuje více než 36 000 zákazníků a jejich tabákových směsí.  Alfred Dunhill zjistil, že stávající výrobci dýmek mají nastavenou laťku kvality hodně nízko. Sám zastával názor, že výrobky „musí být užitečné, pěkné, musí spolehlivě sloužit a být nejlepší svého druhu“. Proto si roku 1910 otevřel malou dílnu nad obchodem v Duke Street, kde začal vyrábět vlastní dýmky. Ceny těchto dýmek  byly dvojnásobné, než u ostatních výrobců. Málokdo věřil v jeho úspěch. Alfred byl však nejen skvělý obchodník, ale i novátor a nebál se investovat do novinek. Například všechny dýmky Dunhill vyrobené roku 1911 měly kovový filtr, ačkoli se v té době používaly filtry skleněné. Vynalezl také dýmku, která se dala kouřit venku i za větru. „Dunhill´s Patent Shield Pipe“ (Dunhillova patentovaná dýmka se štítem) byla dýmka, která, jak už název napovídal, měla zvýšený okraj na jedné straně hlavičky dýmky, který chránil tabákový otvor před náporem větru. Jak říkal dobový reklamní plakát „radost pro venkovní kuřáky“, dýmka, která „je neocenitelná pro cyklistu, sportovce, jachtaře, automobilistu i hráče anglického billiárdu“.

Dunhillovi šlo prodávání dýmek tak dobře, že otevřel ještě jednu dílnu na výrobu dýmek na Mason´s Yard. Nutno říci, že Dunhill poskytoval dokonalé služby, prováděl různé opravy dýmek, zapalovačů. Dokonce i během první světové války zasílal objednané dýmky a tabáky důstojníkům na frontu bezplatně a přibalil i nějaký dárek. Důstojníci navrátivší se domů mu zpětně zaplatili poštovné.


Dunhillova světoznámá „bílá tečka“ se na náustku dýmky Dunhill objevila poprvé roku 1912. Původně sloužila jako orientační bod, aby bylo každému majiteli Dunhillky hned jasné, jak správně nasadit náustek. Díky bílému bodu měli snadnější práci také dělníci, kteří opravovali rozbité náustky a dýmky. Později orientační bílou tečku Dunhill přihlásil jako ochrannou značku, kterou od roku 1918 měly již všechny dýmky vyráběné  pod jménem Dunhill.

S nástupem  roku 1920 začíná firma expandovat jak na domácím trhu, tak i v zahraničí. V tomto roce bylo přivezeno speciální strojní zařízení z Francie na strojní výrobu dýmek, ovšem při maximální kontrole kvality. V následujících letech se firma rozrostla o četné prodejny a dceřiné společnosti v zahraničí. Především v USA, Francii, Holandsku, Německu, Dánsku a Švýcarsku. Po II. světové válce vznikaly pobočky ve Španělsku, Japonsku, Austrálii a Singapuru. Firma Dunhill rozšířila svoji činnost a roku 1924 začíná s výrobou Dunhill zapalovačů. I v zapalovačích nebylo o novinky nouze a patentovaný systém bočního plamene u dýmkových zapalovačů se využívá dodnes.


V roce 1928 se začíná slibně rozvíjet prodej doutníků, ať už šlo o doutníky z vlastní dílny či o doutníky vyráběné pro Dunhill na Kubě. Je vybudován speciální kabinet z cedrového dřeva pro uchování doutníků, který pojal až 20 000 jednotlivých kusů. V tabácích nabízela firma Dunhill především klasické dýmkové směsi na bázi Latakie, orientálního tabáku a virginských tabáků. Zaměřila se také na míchání čistých tabáků bez příměsí a extraktů. 

Během II. světové války  byla kromě omezeného obchodu firma poškozena i při bombardování Londýna, kdy jedna puma zasáhla obchod na Duke Street.

V současnosti jsou všechny dýmky Dunhill vyráběny v následujících provedeních a typech:

Původní tmavě červeno-hnědá barva dýmky typu „Bruyere“ se poprvé vyrobila roku 1910, kdy Dunhill začínal s vlastní výrobou. Následoval typ „Shell“ v černém pískovém provedení, která se poprvé objevila kolem roku 1917 a dodnes patří k nejoblíbenějším tvarům. „Root Briar“ je na trhu od roku 1931 a má přírodní světlý odstín a nejlépe ukazuje kvalitu dřeva. Dalším typem je jemně pískovaná dýmka zvaná „Tanshell“, která byla uvedena na trh poprvé roku 1952.  „Redbark“ je pískovaná dýmka, červeně mořená, která se prodávala od roku 1972, ale v současnosti se již nevyrábí. Hladká a červená dýmka nazvaná „Dress“ se poprvé vyrobila roku 1973. „Cumberland“ se představil poprvé roku 1979 v  tmavě hnědém a pískovaném provedení, která má okraj hlavičky hladký. Je nabízen s náustkem, který měl evokovat vulkanitový náustek z roku 1930.„Chesnut“ je hladké provedení dýmky s ořechovým zbarvením, byl novinkou v roce 1982. „County“ se poprvé vyrobila roku 1986, v pískovaném provedení a ve hnědé barvě, která měla náustek typu „Cumberland“. „Russet“ je hladká dýmka barvy středně červeno-hnědé, která byla uvedena na trh v prosinci roku 1988.


Od roku 1975 firma Dunhill nabízí šest různých velikostí dýmkových hlaviček, které jsou numericky rozděleny do skupin. Skupina 1 obsahuje nejmenší hlavičky dýmek až po skupinu 6, do které patří dýmky s největší hlavičkou.  Nejen u nás, ale i jinde v Evropě jsou nejoblíbenějšími velikostmi hlavičky ve skupině 2-3, zatímco v Americe si žádají více velikosti 4 a 5.Další dělení hlaviček je podle písmen ODA, ODB, ODC pro větší velikosti, než je tomu u skupiny 4. Každá z větších velikostí má také číslo tvaru, stejně jako numerické označení hlavičky. Písmena „OD“ značí „Oversized Dunhill“ (nadměrná velikost) a písmena A,B,C znamenají další rozlišení velikosti hlavičky, přičemž „ODA“ značí velikost hlavičky hned za skupinou 4. (Dříve písmena „OD“ znamenala „Own Design“ – vlastní design- která můžeme najít na dýmkách vyrobených  mezi léty 1920-1930. Některé modely dýmek byly znovu uvedeny na trh v roce 1989.)

Velikostně se hlavičky dýmek mezi skupinami liší tak jedním, dvěma milimetry ve výšce a v průměru.

Filosofíí firmy je vyrobit takový výrobek, který vždy kuřáka potěší. Proto každá dýmka i dnes prochází systémem kontrol, při čemž každá dýmka prochází při různých fázích výrobního procesu přes 80 inspekcí. Dnes firma Alfred Dunhill Pipes se sídlem v Londýně používá při výrobě dýmek pouze briar kvality Premium AA.

Rodinná tradice ve firmě je zastoupena vnukem zakladatele, Richardem, který rozšířil značku Dunhill do dalších obchodních odvětví jako jsou klenoty, parfémy, kožené výrobky a oděvy. 

Dnes patří značka Dunhill do obchodního impéria společnosti British American Tobacco.


Na našem doutníkovém trhu pod značkou Dunhill najdeme vynikající „long filler“ doutníky té nejvyšší kvality, vyrobené v Dominikánské republice pod názvem „Dunhill Aged Cigars“. Náplň těchto doutníků tvoří ten nejlepší tabák z Dominikánské republiky, stejně tak i vázací list. Krycí list je z USA, ve světlém odstínu Connecticut.  Doutníky mají velmi jemnou a lahodnou chuť a příjemné aroma. Lze je koupit v celé řadě velikostí od malých doutníčků Demi-Tasse (Dunhill Bavaros), přes Coronu (Dunhill Valverdes), až k těm největším velikostem jako je Churchill (Dunhill Peravias) a Rothschild (Dunhill Romanas). Pro zkušené kuřáky je zde Dunhill Centenas, vynikající doutník velikosti Torpedo.

Ze skupiny „short filler“ doutníků můžete na našem trhu objevit doutníčky Dunhill Grand Corona, Dunhill Slim Panatela, Dunhill Senoritas a Dunhill Miniatures. Doutníčky jsou vyrobeny v Holandsku ze stoprocentního tabáku.

V dýmkových tabácích převažují anglické tabákové směsi obohacené Latakií. K nejoblíbenějším patří Dunhill Standard Mixture, Dunhill My Mixture 965, Dunhill Early Morning, Dunhill Night Cap, Dunhill London Mixture. K vynikajícím tabákům patří směs Dunhill De Luxe Navy Rolls, který má tvar koláčků a je směsí virginských tabáků, okořeněných Periquem.

Na našem trhu reprezentuje značku Dunhill firma Mostex.