Winchester - hlavní město Anglie

Nevymýšlíme si, toto malé městečko, v němž dnes žije pouhých čtyřicet tisíc obyvatel, opravdu bylo kdysi dávno metropolí ostrovního impéria, a to od roku 827 dlouhých dvě stě padesát let…

Stůl krále Artuše

Až Vilém Dobyvatel, poslední vládce v dějinách, jemuž se povedla invaze do Británie, se rozhodl přenést své sídlo do strategicky výhodnějšího Londýna. Vážný požár roku 1141 pak postupný úpadek významu Winchesteru zpečetil.

Naštěstí zde po této úspěšné éře zbylo hodně památek, k nejstarším patří velká síň Winchesterského hradu z dvanáctého století s kulatým stolem krále Artuše, na němž jsou i jména všech rytířů, kteří s ním u něj seděli.


Když se kochám pohledem na něj a vybavuji si scénu z filmu, v níž on a jeho druh Lancelot statečně bojují s nepřáteli, zaslechnu, jak odhadem šestnáctiletý klučina říká kamarádovi:

Hezký, až na to, že za tímhle stolem Artuš určitě nikdy neseděl, je tu až od roku 1463 a nakonec dodnes ani historici nevědí, jestli vůbec někdy žil a ta legenda o něm není úplně vymyšlená.

Když se na autora tohoto odvážného tvrzení otočím, sympaticky se zašklebí a praví: Mám to ověřené, napsal jsem školní práci o místních památkách a teď je jdu všechny fotit.

A jelikož mám stejný záměr, dohodneme se, že je obejdeme společně. Steve a Jonah jak se jmenují, jsou sympatičtí mládenci a cestou od nich vyzvídám informace o všem možném - včetně školy. Jo ta je fajn, chodíme do ní moc rádi!


Neznámé zkoušení

Překvapí mě hned na úvod. Jak později zjišťuji, nejsou v tom sami, mladí Angličané se prostě do školy těší, dokonce i po prázdninách! Možná proto, že zdejší vzdělávací systém se snaží odstraňovat vše, co by je mohlo stresovat -   tedy hlavně známky.  

Mezitím jsme přišli k torzu Wolveseyského paláce z normanského období a protože na ruiny není příliš povzbudivý pohled, stejně jako na nejstarší chudobinec v Anglii Hospital of St. Cross ze 12. stol., který byl naším dalším cílem, u těchto dvou - i když jistě historických - míst se dlouho nezdržíme a míříme opět do centra.


Míjíme sochu další legendy od A, která zde však skutečně žila, Alfreda Velikého.   Oba mí společníci ho velmi obdivují: Fakt borec, nebýt jeho, tak nám vládnou Vikingové. Vymyslel plán místních ulic, který platí dodnes, vydal první zákoník, překládal knihy, byl geniální vojevůdce, prostě super.

Když konstatuji, že ze zkoušení na toto téma dostanou určitě jedničku, nechápavě odvětí: Jednička a zkoušení? Co to je?

Mírně šokován, že neznají zkoušení u tabule, jim vysvětluji princip. Jejich názor je naprosto odmítavý: Stát sám před celou třídou a říkat, co umím nebo neumím? To je ponižující týrání!


Katedrála mistra Leonarda

Dostáváme se k největšímu architektonickému klenotu Winchesteru, katedrále, jejíž výstavba započala v roce 1079. Je známá i díky úspěšnému hitu, který u nás zpíval Václav Neckář - ten z ní ovšem udělal Chrám svatého Víta…

Již zvenku působí monumentálně, při vstupu do vnitřních prostor asi musí pocítit úctu a pokoru i naprostý ateista - už jen proto, že loď měří na délku úctyhodných sto padesát metrů a je nejdelší v Evropě.

V kryptě jsou pochováni zdejší biskupové, význační anglosaští panovníci (například Canute a Vilém II.) či spisovatelka Jane Austenová. Na nádvoří jsou pak i další staré domy, z doby, kdy tady bylo ještě sídlo převora.

Točila se tady úvodní scéna filmu Šifra mistra Leonarda. Říkají kluci a ptají se, jestli s nimi nezajdu do hospody - údajně nejstarší v celé Anglii.

Je v malé uličce poblíž centra a je plná studentů, ostatně jako celé město - kromě tří středních škol je tady ještě Universita a Umělecká fakulta - pohled na mladé tváře v ulicích kontrastuje se starými domy a tak nějak je omlazuje.

Biskupský chlebíček

Dám si pivo a čekám, jestli projeví zájem, abych jim taky jedno koupil, ale dají si džus a evidentně je to ani nenapadne, tak se jich zeptám, zda nechtějí napít.

My nesmíme alkohol, za to byste mohl jít klidně i na pár týdnů do vězení! Je jejich reakce. Snažím se rychle změnit téma, ale opět narazím, když se jich zeptám, zda jim nevadí nošení školních uniforem.


Snad jednotné oblečení ne? Nebo tohle je podle vás nějaká uniforma? Steve ukazuje na hezkou mikinu s emblémem školy, kam chodí a pokračuje: táta ji má na památku ve skříni dodnes!

Radši jsem už zticha a poslouchám, jak si kluci sumírují dohromady svou práci a díky tomu se dozvídám další zajímavosti.

Píšeš tam, že když se biskup Vilém z Vykehamu snažil po požáru o obnovu významu města, založil kromě zdejší Winchester College i New College v Oxfordu?

 Ptá se Johan a Steve odpovídá: Jo jasně a ty tam máš, že se po odchodu Římanů používal strašidelný název Caergwinntguic, ze kterého pak vniklo Wintanceastre?

Potichu si blahopřeji, že jsem kluky potkal, absolvovat prohlídku města s průvodcem, což byl můj původní úmysl, asi bych se dozvěděl víc historických faktů, ale určitě bych o hodně přišel…


Jak se tam dostat: Z Londýna do Winchesteru jezdí vlak i autobus, cesta trvá cca jeden a půl hodiny. Autem je to 1400 km. Nejbližší mezinárodní letiště je Gatwick.

Další zajímavosti:   Poblíž leží Portsmouth, kde je kromě jiného i 168 metrů vysoká rozhledna Spinnaker Tower a daleko není ani magické Stonehenge.