Horská služba radí

Než pojedete na hory, měli byste si položit jednu důležitou otázku: Co od návštěvy hor vlastně očekávám?

Rekreační pobyt spojený s nenáročným pohybem čili procházky (vhodné pro důchodce a osoby s menší výkonností), základní seznámení s horskou přírodou, sportovní pobyt spojený s běžeckým lyžováním nebo chci hoblovat kopec na sjezdovce? Podle toho byste měli také volit místo pobytu.

Procházky a relaxace

Přiznáme-li si, že naše fyzická zdatnost je spíš na nižší úrovni, měli bychom si vybrat horské prostředí s menší náročností pohybu, s dobrým zázemím společenského života a s možností rychlé dostupnosti služeb zdravotních zařízení a ostatního městského servisu. Jednou z typických oblastí pro tyto pobyty jsou u nás Jizerské hory.

Běžky ve volném terénu

Náročnost tohoto pohybu může být různá. Musíme se rozhodnout, zda se nám jedná o lyžařskou turistiku spojenou s volným pohybem a s důrazem na poznávání čisté horské přírody. Pak s sebou bereme běžecké lyže turistického typu, které nám umožní pohyb v neupraveném terénu. Takový pobyt již vyžaduje poměrně vyrovnaný kolektiv na podobném výkonnostním stupni a s podobným názorem na charakter túr. Mnohdy se bude jednat o náročnější túry a proto je nutné dodržet minimální počet tří účastníků kvůli možnosti vzájemné pomoci. V takovémto případě si vybereme horské prostředí v oblastech s menším osídlením a sporadickou úpravou běžeckých stop. Jedním z takových našich nejvhodnějším pohoří je oblast Šumavy, ale i Českomoravské vysočiny.

Běžecké tratě

V posledních letech se v českých horách velkou rychlostí budují běžecké tratě s různou úrovní náročnosti a kvalita jejich úpravy si v ničem nezadá s tratěmi sjezdovými. Popularita dálkových lyžařských pochodů přináší propojování horských oblastí, a tím možnosti přejezdů úctyhodných vzdáleností. Do takto upravených stop již můžeme použít lyže sportovního i závodního charakteru. Velká část našich běžeckých magistrál je zajištěna i potřebným servisem občerstvení a ostatních služeb. Již tradičně je možné doporučit Jizerské hory odkud je napojení na naše největší pohoří Krkonoše.

Sjezdové lyžování

Má u nás dlouhou tradici a úroveň zimních středisek se každoročně zvyšuje, protože tato oblast sportu zaznamenala za posledních deset let největší nárůst. Dopravní kapacity vleků a lanovek spolu s výstavbou a úpravou sjezdových tratí přímo diktují růst a rozvoj jednotlivých horských středisek. Samozřejmostí je každodenní strojní úprava sjezdových tratí a běžnou záležitostí se stává i výroba technického sněhu. Lyžařské servisy a půjčovny jsou v provozu po celou sezonu. Informační systémy působící ve střediscích i na stupních regionálních zajišťují další balík potřebných služeb a informací. V Čechách máme sjezdařská střediska vhodná pro lyžaře začátečníky, střediska pro rodinné lyžování, pro sportovní i závodní úroveň.

02.jpg

Je na zvážení zda pro můj lyžařský um je pro mne vhodné vyhlášené středisko s nejvyšší náročností, nebo zda raději zvolím postupný růst výkonnosti svého lyžování. Naše zimní střediska se liší i podle finanční náročnosti. I proto je dobré rozhodnout se pro správnou oblast, která splní očekávání.

Zdá se to velice jednoduché. V posledních letech se pro pobyt v horách udělalo hodně, ale stále se ještě setkáváme s nedostatky, které pobyt na horách znepříjemňují. Nečekaně přeplněná parkoviště, fronty na vlecích, beznadějně obsazené hotely a penziony – i to jsou občasné obrazy našich hor. Je i na vás, jaká bude zimní pohoda. Jak včas si zajistíte rezervaci pobytu, jak dostatečně se budete před víkendovým pobytem informovat o obsazenosti jednotlivých středisek.

Servis na horách je pro vás připraven, ale jste připraveni i vy?

– Jste připraveni na zvýšenou námahu v náročném horském prostředí?

– Co na to váš zdravotní stav? Kdy jste byli naposledy na preventivní prohlídce u svého lékaře? Technické prohlídky našich vozidel jsou povinné, jak je to vámi?

– Jste opravdu technicky a fyzicky připravení na sportovní výkony, které plánujete?

– A co když se něco stane? Jste pojištěni pro případ úrazu?

01.jpg

Horská služba doporučuje

Jsme před počátkem zimní sezony. Nedokážeme dnes poradit, kdy bude nejlépe si naplánovat svoji zimní dovolenou, protože předpověď počasí na tak dlouhé období je pouhou spekulací. Jsou však zásady, které vám umožní i v případě nepříjemných situací dobrou orientaci a řešení všech nepříjemností, se kterými se na horách můžete setkat. Připomeňme základní pravidla bezpečného pohybu v horském terénu:

1. Zvolený výkon vždy podmiňujte svojí technickou a fyzickou připraveností – nezapomínejte na momentální zdravotní indispozice.

2. Vždy se informujte o vybrané túře u zkušenějších osob nebo na Horské službě.

3. Pro celodenní túry vždy dodržujte minimální počet tří osob. Plán své túry sdělte někomu, kdo by vás první pohřešoval (ubytovatel, příbuzný apod.).

4. V případě nehody neprodleně informujte Horskou službu.

5. Při návštěvě hor si zaznamenejte pohotovostní číslo Horské služby dané oblasti. Nezapomeňte, že pro přivolání první pomoci můžete použít i bezplatné linky 155 či 112.

6. Respektujte značení, informační systém, rady a příkazy Horské služby.

Přijměte od všech členů Horské služby ČR upřímné pozvání do našich hor: „Přijďte pobejt!“

Miroslav Bíca a Tomáš Vladislav Novák

Foto Miroslav Bíca