Thajsko stokrát jinak

Thajsko není ani zdaleka zemí nevázaných sexuálních radovánek, jak se mu přisuzuje. Pokud bychom měli hledat něco, co je pro tuto zemi typické, byly by to buddhistické chrámy, které patří k těm nejvýstavnějším v Asii.

Doslova se lesknou v tropickém slunci a udivují návštěvníky svou čistotou a elegancí. Navíc je jich ohromné množství, takže je najdete i v těch nejzapadlejších končinách.

Kláštery a chrámy

04.jpgNa první pohled zaujmou svou architekturou a bohatou výzdobou. Uvnitř pochopitelně nesmí na čestném místě chybět socha Buddhy. Jeho zobrazování se řídí přísnými pravidly, které platí už od třetího století. Největší buddhistická stupa na světě – 127 m vysoká – leží v malém městečku Nakhon Pathom. Tyčí se do výšky v samém jeho středu a vzbuzuje zasloužený zájem i údiv všech návštěvníků. V jejím okolí je plno květin a svíček, vzduch je pak provoněn vonnými tyčinkami. Všude kolem, ostatně jako v celém Thajsku, vládne naprosto pohodová atmosféra, pro toto náboženství i zemi tak typická.

Mniši žijící v chrámech či buddhistických klášterech, nejsou vázáni žádným řeholním slibem a mohou z něho kdykoli odejít. Je zcela běžné, že se do nich na krátký či delší čas uchylují bohatí podnikatelé, kteří si chtějí odpočinout od každodenního shonu a v samotě i rozjímání nabrat novou sílu. Každý den brzo ráno se mniši s prázdnými taškami vydávají do ulic. Dlouho však prázdné nezůstanou. Obchodníci, stejně jako obyčejní lidé, jim do nich dávají jídlo. Nejen protože si váží asketického způsobu života v klášterech, milodary jsou dobrým skutkem, jímž pozitivně ovlivňují svoji karmu.

Při návštěvě Thajska nelze vynechat jeho metropoli, „město andělů“ – Bangkok. Největším tahákem pro turisty je areál královského paláce, kde lze vidět i jeden z místních národních pokladů, nádhernou smaragdovou sošku Buddhy. I když měří pouze 75 cm, je pro místní obyvatele tím nejcennějším, co mají. Věří totiž, že pokud je na svém místě, nehrozí zemi žádné nebezpečí. Panovník Ráma IX. Pchúmipchóna Adundéta , který zde vládne již několik desetiletí, je duchovní i světskou autoritou a požívá značnou autoritu u obyvatel.

V Bangkoku se mísí různé druhy kultur a prolíná staré s novým. Moderní mrakodrapy leží hned vedle obdivuhodných historických staveb. Sice je to z architektonického hlediska přeplácané, ale tep města je takový, že to kupodivu nepůsobí rušivým dojmem.

Na zlatém trojúhelníku

Cílem mnoha návštěvníků jsou malé či větší ostrovy v Indickém oceánu, které Thajsko obklopují jako korálky na náhrdelníku. Jedním z těch nejhezčích je Phuket, který nabízí vše, na co si jen můžete pomyslet. V hlavním turistickém středisku Patong Beach si přijdou na své hlavně ti, kdo mají rádi lenošení na krásných, dlouhých plážích, či koupání v zářivě čistém moři. Dobrodružnější povahy se mohou vydat do vnitrozemí, kde najdou v sousedství kaučukových plantáží i deštné pralesy či horské masivy porostlé exotickými tropickými rostlinami.

Asi hodinu plavby lodí odsud leží malinké souostroví Phi Phi, kde si dávají schůzky milovníci potápění. Pestrobarevné korálové útesy tvoří pod hladinou tak nádherné scenérie, že kdyby je místo přírody vytvořily lidské ruce, asi bychom je označili za kýč. Navíc se zde skrývá plno malebných zálivů a jeskyní, takže je opravdu se na co dívat.

01.jpg

Thajsko je rovněž spolu s Laosem a Barmou třetí ze zemí, které tvoří proslulý „zlatý trojúhelník“, známý a hojně používaný v literatuře. Nachází se v místech, kde řeka Mekong vytváří přírodní hranici mezi státy. V této části ostrova leží i město Kanchanaburi, známé díky slavnému románu i filmu Most přes řeku Kwai, který popisuje krutý život spojeneckých vojáků v japonském zajetí. Po něm už dnes naštěstí zbyla pouze vzpomínka a muzeum připomínající hrůzy druhé světové války.

Jedním z nejčastějších cílů turistů je letovisko Pattaya se svými kilometry dlouhými plážemi. Kromě nich tady najdete i mnoho obchůdků se vším možným, ale především nepřeberné množství barů a diskoték. Městečko žije rušným životem a usíná až k ránu. Je mi trochu záhadou, kdy místní obyvatelé vlastně spí, protože všichni už jsou dopoledne zase na nohou, usměvaví a příjemní.

03.jpg

Pokud si chce člověk na dovolené opravdu odpočinout a načerpat pozitivní energii, měl by určitě jet do Thajska. Zvlášť nyní, kdy se může nejen rekreovat, ale svým pobytem podpořit turistický ruch, který po loňské ničivé vlně tsunami značně ochabl…

Foto autor