Archiv starších čísel

Ročník 2010/04

 • čarodějnice

  Dnešní noc patří čarodějnicím

  Pálení čarodějnic patří k doposud velmi živým zvykům. Filipojakubská noc z 30. dubna na 1. května bývala jednou z magických nocí, kdy prý měly zlé síly větší moc než jindy. Třeba se i Vy chystáte večer k jednomu z nesčetných ohňů, proto může přijít vhod malá exkurze do historie této tradice.

  [rubrika Společnost]
 • airbus

  Airbus A380 slaví páté narozeniny

  Dokáže přepravit najednou až 853 pasažérů, ale pro svou velikost může přistávat jen na některých letištích. Velkokapacitní dopravní letoun Airbus A380, který k prvnímu zkušebnímu letu odstartoval 27. dubna 2005 z francouzského Toulouse, je největším dopravním letadlem pro přepravu cestujících na světě.

 • margrethe

  Margrethe II.- nekonvenční intelektuálka na dánském trůnu

  Historicky druhá žena na dánském trůnu Margrethe II. stvrzuje královský majestát i svou nebývale vysokou postavou a výjimečnou inteligencí. Intelektuálka vzdělaná na několika zahraničních univerzitách mimo jiné překládá do dánštiny knihy, maluje obrazy a navrhuje oblečení - i sama sobě. Její slova mají často větší váhu než výroky politiků. A kdyby v jednatřiceti letech neusedla na trůn, nejspíše by se věnovala umění. Nedávno oslavila sedmdesátiny.

  [rubrika Společnost]
 • serge

  Serge Gainsbourg: Je t'aime

  Bouřlivý život bohémského rebela přibližuje nový francouzsko-anglický snímek Serge Gainsbourg: Je t'aime. Příběh kontroverzního umělce natočil jako svůj celovečerní debut režisér Joann Sfar. V českých kinech měl snímek premiéru 22. dubna.

  [rubrika Společnost]
 • Robaina

  Alejandro Robaina

  všem milovníkům dobrých doutníků přinášíme nepříjemnou zprávu o smrti jedné z největších osobností v historii výroby doutníků na Kubě.

  [rubrika Společnost]
 • rose

  Růžové víno na vlně popularity

  Růžové víno se těší stále větší oblibě Čechů, podle odhadu vinařů jeho loňská tuzemská produkce vzrostla zhruba o třetinu. Zájem o něj má ještě zvýšit kampaň, kterou podobně jako loni Vinařský fond ČR spustí první květnový den na Pražském hradě.

  [rubrika Gastronomie]
 • corbusier

  Le Corbusier - vizionář se slabostí pro beton

  Švýcarsko-francouzský architekt Le Corbusier je hlavním představitelem dvou významných stylů 20. století, purismu a brutalismu. Jeho strohé železobetonové stavby i vizionářské představy sídlištních velkoměst mu kromě slávy přinesly i odsouzení. Muž, který tvrdil, že "dům je stroj na bydlení", měl také velmi živé kontakty s českou avantgardou.

  [rubrika Společnost]
 • koktejl

  Koktejl na víkend - drinky z whisky

  Míchané nápoje, v nichž je hlavní ingrediencí whisky nebo bourbon nejsou v současnosti tak rozšířené jako koktejly založené na vodce nebo rumu, ale mají významnou tradici, zejména na Britských ostrovech (skotská a irská whisky) a v USA (bourbon a žitná whisky)

  [rubrika Gastronomie]
 • outdoor

  Sportovní hodinky

  Sportovní hodinky nejsou pouze ukazatelem času či oblíbeným módním doplňkem, ale mohou se stát i praktickým pomocníkem při nejrůznějších sportovních aktivitách.

 • jazzfest

  Jazzfest Brno 2010

  Hlavní koncert letošního osmého ročníku hudební přehlídky Jazz Fest Brno se uskuteční poprvé v Bobycentru. Vystoupí zde americká zpěvačka Karrin Allysonová, která si za nejnovější desku Imagina: Songs of Brasil vysloužila tři nominace na prestižní cenu Grammy. Festival se uskuteční od 20. do 30. dubna.

  [rubrika Společnost]
Stránka 1 z 3
1 2 3 další »