Archiv starších čísel

Ročník 2008/12

 • dominika.JPG

  Dominikánské doutníky

  Není prý na světě lepší doutník než ten kubánský. Věhlas doutníků s označením Habanos sahá až do 19. století. Po nástupu Fidela Castra na Kubě k moci v roce 1959 se ale majitelé znárodněných tabákových továren vystěhovali, a vynikající doutníky se začaly vyrábět i jinde. Hlavním rivalem kubánských doutníků jsou dnes ty pocházející z Dominikánské republiky.

  [rubrika Doutníky]
 • absinth1.jpg

  Absint

  Na svých obrazech ho zvěčnili Edgar Degas, Eduard Manet a především Henri Toulouse-Lautrec. Na mysli mám absint - nápoj opředený kouzlem zašlých časů, s bouřlivou pověstí a rituály, které jsou s jeho pitím spojovány. V mnoha zemích Evropy je jeho výroba zakázána, v jiných zažívá obrození. V minulosti byl nápojem bohémů, dnes se těší oblibě mezi společenskou smetánkou.

  [rubrika Gastronomie]
 • vodárnaturecko1

  Vodní dýmky v Turecku

  Nápadná jablečná vůně, modrá oblaka dýmu, bafající lidé sedící v kruhu - to je obrázek, který bývá k vidění i v našich čajovnách. Určitě ho ale spatříte na cestách po Orientu. Kouření vodní dýmky je už po staletí oblíbeným rituálem. Bohužel ani kouření vodní dýmky není příliš zdravé a ti, kdo si namlouvají, že voda kouř pročistí, jsou na omylu. Voda jej maximálně ochladí, ale jinak je kouř z vodní dýmky stejně škodlivý jako ten z cigaret. Zavedu vás na jedno místo v Istanbulu, kde si škodlivost této zábavy zatím nepřipouštějí a bafání z nargilé, jak se v Turecku vodní dýmce říká, je pro většinu zábava.

  [rubrika Dýmky]
 • darksada1.jpg

  Dárek na poslední chvíli? Několik tipů aneb čím neurazíte žádného milovníka doutníků

  Štědrý den se blíží a vy si stále nevíte rady s vánočním dárek pro svého blízkého? Je-li kuřákem doutníků, nabízíme několik rad a tipů

  [rubrika Doutníky]
 • kuch3.jpg

  Návštěva vyhlášené německé restaurace

  Německá kuchyně nemá nejlepší reputaci. Většině z nás při vyslovení tohoto pojmu asi vytane na mysli ovarové koleno se zelím. To je ale hodně zjednodušená představa. Naopak je třeba říci, že počet špičkových restaurací, nabízejících prvky regionálních kuchyní, je v Německu velmi vysoký.

  [rubrika Gastronomie]
 • 00802999.jpg

  V rodišti Winstona Churchilla

  Víte, kde se narodil Winston Churchill? Na zámku Blenheim, který leží nedaleko Oxfordu a pochází z 18. století. Je zasazen do romantického parku a byl darován Angličany hraběti z Marlborough v roce 1704 za vítězství nad Francouzy a Bavory. Od roku 1987 patří mezi památky UNESCO.

 • ethiop1.jpg

  Etiopané svou kávu hýčkají

  Každý Čech vypije v průměru jeden šálek kávy denně. Někdo narychlo před cestou do práce, jiní dávají přednost posezení v kavárně. Za Mekku pití kávy většina z nás považuje Francii nebo Itálii. Pravdou ale je, že tradiční kávový obřad má jen Etiopie. Ostatně tady, a ne v Arábii, uvařili, alespoň podle legendy, vůbec první kávu.

  [rubrika Gastronomie]
 • keywest.jpg

  Ernest Hemingway a Key West

  Ostrov Key West, poslední článek souostroví Florida Keys, v první polovině dvacátého století nazýval svým domovem známý spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Ernest Hemingway. Tento malý kus pevniny, z něhož je blíže do Havany než do Miami, mu učaroval svým příjemným podnebím i nádhernou přírodou a původně plánovaná krátká návštěva se změnila v téměř dvacetiletý pobyt.

 • playboy.jpg

  Playboy slaví 55 let

  Před 55 lety, 10. prosince 1953, vyšlo ve Spojených státech první číslo legendárního časopisu Playboy. A jestliže jeho zakladatel Hugh Hefner o svém časopisu tehdy prohlásil, že "před Playboyem vlastně lidé vůbec neměli sexuální život, ten jsme vynašli až my", v současnosti časopis působí na novinových stáncích spíše jako konzervativní příbuzný svých následovníků.

  [rubrika Společnost]
 • potty-putter-L.jpg

  Web stupid.com sestavil žebříček hloupých dárků, vede ječící kuře

  Internetové stránky stupid.com, které považují hledání opravdu pošetilých dárků za formu umění, dnes představily druhý výroční seznam s desítkou nejhloupějších dárků pro rok 2008.

Stránka 1 z 2
1 2 další »